کوچک کردن سینه آقایان و درمان ژنیکوماستی

happy_man_2

درمان ژنیکوماستی (اصلاح سینه بزرگ مردان) یک عمل جراحی است که برای اصلاح سینه‌های بزرگ و پهن در مردان انجام می‌شود.

ژنیکوماستی در کلینیک سیب سرخ


مشاوره

موفقیت و ایمنی در عمل ژنیکوماستی به مقدار زیادی به صداقت کامل شما در جلسه مشاوره بستگی دارد. سؤال‌های زیادی در مورد سلامتی، انتظارات و سبک زندگی از شما پرسیده خواهد شد.

آماده شدن برای عمل جراحی

ممکن است قبل از عمل کوچک کردن سینه از شما درخواست شود که موارد زیر را انجام دهید:

 • انجام تست آزمایشگاهی یا معاینه پزشکی
 • مصرف برخی داروهای خاص یا تنظیم داروهای در حال مصرف
 • ترک سیگار کشیدن پیش از عمل جراحی
 • خودداری از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی؛ زیرا این داروها می‌توانند خونریزی را افزایش دهند

دستورالعمل‌های ویژه‌ای که شما دریافت می‌کنید موارد زیر را پوشش خواهد داد:

 • در روز عمل جراحی چه کاری انجام دهید
 • اقدامات و مراقبت‌های بعد از عمل

همچنین جراح در مورد اینکه عمل جراحی کجا انجام خواهد شد با شما صحبت می‌کند. ممکن است عمل جراحی در یک مرکز جراحی معتبر، یک مرکز جراحی سرپایی یا سیار و یا در یک بیمارستان انجام شود.

در طول عمل جراحی ژنیکوماستی

به عمل جراحی ژنیکوماستی اصطلاحاً ریداکشن ماموپلاستی، کاهش اندازه سینه، صاف کردن و افزایش خطوط قفسه سینه نیز می‌گویند. در موارد شدید ژنیکوماستی، ممکن است وزن اضافی بافت سینه باعث افتادگی و کشیده شدن آرئولا (پوست تیره اطراف نوک سینه) شود. در این موارد با عمل جراحی می‌توان موقعیت و اندازه آرئولا را بهبود بخشید و پوست اضافی آن را برداشت.

بیهوشی

در حین عمل جراحی برای راحتی شما داروهایی تجویز می‌شود. گزینه‌ها شامل آرام‌بخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی و کلی است. پزشک بهترین گزینه را برای شما تجویز می‌کند.

روش‌ها

لیپوساکشن: در مواردی که ژنیکوماستی در درجه اول ناشی از بافت چربی بیش از حد است، ممکن است تنها از روش لیپوساکشن و یا روش لیپوماتیک استفاده شود.

در این روش از طریق ایجاد چند برش کوچک، یک کانولا و یک لوله نازک توخالی در داخل سینه جایگذاری می‌شود. کانولا در یک حرکت کنترل‌شده به جلو و عقب حرکت می‌کند تا چربی اضافی را شُل کند، سپس چربی شُل‌شده توسط یک مکش خلأ از بدن برداشته می‌شود.

Untivtled-1

تکنیک‌های مختلفی از لیپوساکشن وجود دارد که ممکن است مورداستفاده قرار گیرد؛ قبل از عمل مناسب‌ترین تکنیک برای شما انتخاب خواهد شد.

برش یا شکافتن: تکنیک برش در مواردی توصیه می‌شود که برای اصلاح سینه‌ها باید بافت غده‌ای سینه یا پوست اضافی آن برداشته شود.

اگر آرئولا کاهش پیدا کرد یا نوک پستان به یک فُرم طبیعی‌تر مردانه تغییر پیدا کرد، عمل برش نیز لازم می‌شود. الگوهای برش بسته به شرایط خاص و ترجیح جراح متفاوت است.

Untitvled-2

گاهی اوقات اصلاح سینه‌های بزرگ در مردان با هر دو روش لیپوساکشن و برش در کنار هم درمان می‌شود.

Untitlved-3

بهبودی شما

پس از جراحی برش‌های ایجادشده با باند و پارچه پوشانده می‌شود و ممکن است از یک پانسمان الاستیکی و یا یک لباس پشتیبان استفاده شود تا تورم ناحیه تحت جراحی را به حداقل برساند و فُرم جدید سینه را حفظ کند تا سینه‌ها به طور کامل بهبود یابد.

ممکن است یک لوله کوچک و نازک در زیر پوست قرار داده شود تا هرگونه خون یا مایع جمع شده زیر پوست را تخلیه کند.

یک دستورالعمل مخصوص به شما داده می‌شود که ممکن است شامل این موارد باشد: بعد از عمل جراحی چگونه از ناحیه درمان شده مراقبت کنید، داروهایی که باید به صورت خوراکی یا نوع دیگر مصرف شود تا به بهبودی و کاهش خطر عفونت کمک کند، نگرانی‌های خاصی که برای محل درمان شده و برای سلامت عمومی خود باید در نظر داشته باشید، زمانی که برای پیگیری درمان باید با پزشک خود ملاقات کنید.

پیروی از دستورالعمل پزشک و توجه به ملاقات‌های برنامه‌ریزی شده بعد از عمل بسیار مهم است.

بهبود ظاهر شما با عمل جراحی ژنیکوماستی


ژنیکوماستی (وضعیتی که سینه‌های مردان بیش از حد بزرگ و پهن باشد) در مردان در هر سنی شایع است. این عارضه می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی، شرایط وراثتی، بیماری یا مصرف داروهای خاص باشد.
ژنیکوماستی می‌تواند باعث ناراحتی عاطفی و آسیب در اعتماد به نفس شما شود. حتی ممکن است برخی مردان از انجام فعالیت‌های فیزیکی خاص خودداری کنند و برای پنهان کردن وضعیت خودشان به سادگی دست به انجام هر کاری بزنند.
ژنیکوماستی با موارد زیر مشخص می‌شود:

 • چربی موضعی بیش از حد
 • توسعه بیش از حد بافت غده‌ای
 • ترکیبی از چربی و بافت غده‌ای بیش از حد
 • ممکن است ژنیکوماستی به صورت یک طرفه (یکی از سینه‌ها) و یا دوطرفه (هر دو سینه) ظهور پیدا کند.

آیا عمل جراحی ژنیکوماستی برای من مناسب است؟


عمل جراحی ژنیکوماستی یک عمل بسیار شخصی است و شما باید آن را برای خودتان انجام دهید نه برای تحقق خواسته‌های دیگران یا سعی در رسیدن به تناسبی از یک تصویر ایده آل.

این روش درمانی برای شما گزینه خوبی است اگر:

 • از لحاظ جسمی سالم هستید و وزن نسبتاً نرمالی دارید.
 • انتظارات واقع‌بینانه دارید.
 • رشد و توسعه سینه‌های شما ثابت مانده و دیگر بزرگ نمی‌شود.
 • از اینکه سینه‌هایتان بیش از حد بزرگ است احساس ناراحتی می‌کنید.

بهتر است عمل جراحی ژنیکوماستی برای افراد زیر انجام شود:

 • مردانی که وضعیتشان از طریق درمان‌های پزشکی جایگزین اصلاح نمی‌شود.
 • افراد سالمی که هیچ‌گونه بیماری خطرناک و تهدیدکننده زندگی و شرایط خاص پزشکی که روند بهبودی را مختل کند، ندارند.
 • غیر سیگاری‌ها و کسانی که مواد مخدر مصرف نمی‌کنند.
 • مردانی که در ذهن خود برای بهبود ظاهر فیزیکی سینه‎هایشان نگاه مثبت و اهداف خاصی دارند.

آیا جای زخمی باقی خواهد ماند؟


هرگونه عمل جراحی برای اصلاح سینه‌های مردان به برش نیاز دارد. اگرچه اکثر خطوط برش بین خط‌های طبیعی سینه پنهان می‌شوند، اما ممکن است برخی آنها آشکار باشند. این جای زخم‌ها یک عارضه غیرقابل اجتناب در عمل جراحی کاهش اندازه سینه است.

چه موقع شما می‌توانید به خانه بروید؟


اگر تنگی نفس، درد قفسه سینه یا تپش‌های غیرمعمول قلب دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که هرکدام از این عوارض رخ دهد، ممکن است لازم باشد شما در بیمارستان بستری و درمان شوید.

در برخی شرایط ممکن است با تنها یک عمل جراحی امکان دستیابی به نتایج مطلوب ممکن نباشد. ممکن است جراحی‌های دیگری لازم شود برای:

 • انجام دوباره سفت کردن و تغییر موقعیت سینه‌ها
 • درمان هرگونه عوارضی که ممکن است رخ دهد

آیا نتایج دائمی است؟


در بسیاری از موارد نتایج نهایی عمل کاهش اندازه سینه مردان دائمی است. با این حال اگر ژنیکوماستی ناشی از مصرف برخی از داروهای تجویزی خاص ازجمله استروئیدها یا داروهای افزایش وزن باشد، شما باید به طور کامل مصرف آنها را قطع کنید و در یک وزن ثابت باقی بمانید تا نتایج عمل حفظ شود. لطفاً قبل از تغییر داروهای تجویزی خود با پزشک صحبت کنید.

همه‌ی جای زخم‌ها دائمی هستند، گرچه ممکن است برخی از آن‌ها در خطوط طبیعی سینه‌ها پنهان شوند. بهبود قسمت بالایی بدن به احتمال زیاد اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد.

هزینه عمل جراحی ژنیکوماستی چقدر است؟


هزینه‌ها در عمل جراحی یک وجه التزام است. هزینه‌ی عمل جراحی ژنیکوماستی می‌تواند به طور گسترده‌ای متفاوت باشد. دستمزد جراح بسته به تجربه و مکان جغرافیایی مطب او متفاوت است.

بسیاری از متخصصان جراحی پلاستیک برای بیماران طرح‌های تأمین مالی ارائه می‎‌دهند، بنابراین یادتان باشد در این مورد از آنها سؤال کنید.

ممکن است هزینه‌ها شامل موارد زیر باشد:

 • دستمزد جراح
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه بیهوشی
 • نسخه داروها
 • لباس بعد از عمل
 • آزمایش‌های پزشکی