پروتز و کاشت گونه برای برجسته کردن آن: مزایا و هزینه

در کلینیک تخصصی زیبایی سیب سرخ طیف وسیعی از خدمات زیبایی انجام می‌شود. این خدمات با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات و امکانات پزشکی صورت می پذیرند در این کلینیک کاملا مجهز و دارای پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و به‌روزترین تکنولوژی‌های روز دنیا می‌باشد. کارکنان ماهر و متعهد این کلینیک به مراقبت ویژه از تک‌تک بیماران متعهد هستند و بنابراین خدمات درمانی در این کلینیک در بالاترین سطح کیفی ارائه می شود.
در کلینیک تخصصی زیبایی سیب سرخ ما معتقدیم که تمامی افراد این حق را دارند که بهترین خدمات درمانی و مراقبتی را از ما انتظار داشته باشند و بنابراین هر نوع تشخیص یا عمل زیبایی که توسط متخصصین این مرکز انجام می‌شود، کاملا مناسب با شرایط و خواسته‌های بیمار می‌باشد.

با بالا رفتن سن، معمولا پوست شخص قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود. این شل‌شدگی و افتادگی خصوصا در ناحیه گونه‌ها بیشتر مشهود است. امروزه، بسیاری از افراد می‌توانند این مسئله را با کمک عمل کاشت پروتز گونه که توسط جراحان کلینیک سیب سرخ انجام  می‌شود، برطرف کنند.

کاشت پروتز گونه در کلینیک سیب سرخ


جراحی کاشت پروتز گونه و گونه گذاری در کلینیک سیب سرخ با توجه به ساختار استخوان گونه‌ی شما انجام می‌شود و یک پروتز گونه‌ی مناسب، روی استخوان گونه قرار داده می‌شود. این پروتز معمولا از طریق برشی که در داخل دهان ایجاد می‌شود، داخل صورت قرار داده می‌شود. این برش در محل تلاقی گونه با قسمت بالایی لثه‌ها ایجاد می‌شود. با استفاده از این تکنیک، هیچ جای زخمی روی صورت شما بر جا نخواهد ماند. در مواردی نیز ممکن است پروتز گونه از طریق برش کوچکی که در پلک پایین ایجاد می‌شود، در صورت قرار داده شود. نوع پروتز مورد استفاده در کلینیک سیب سرخ، در اغلب موارد سیلیکون می‌باشد اما در مواردی ممکن است با توجه به شرایط بدن بیمار، از پروتز‌های ساخته شده از مواد دیگر نیز استفاده شود. در برخی موارد لازم است که به استخوان گونه، یک گرافت استخوانی (که معمولا از استخوان لگن گرفته می‌شود) پیوند زده شود. در صورتی که از گرافت استخوانی استفاده شود، در محل اهدای گرافت (لگن) جای زخم جراحی باقی خواهد ماند. جراح شما، طی جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از جراحی، تمامی این موارد را با شما در میان می‌گذارد.

جراحی پروتز گونه جهت گونه گذاری  می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود. در صورتی که از بیهوشی عمومی استفاده شود، شما در حین عمل به طور کامل بیهوش خواهید بود، اما در صورتی که از بیهوشی موضعی استفاده شود، تنها ناحیه مورد نظر بی‌حس می‌شود و شما در حین انجام عمل، کاملا بیدار و هشیار هستید. معمولا بیمار در همان روز انجام جراحی، از بیمارستان مرخص می‌شود و می‌تواند به خانه بازگردد، اما لازم است که برای مدت زمان مشخصی به منظور ریکاوری و استراحت، از کار مرخص شود.

مانند سایر عمل‌های زیبایی، در این مورد نیز لازم است قبل از اقدام به جراحی، انتظارات شما از عمل به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. جراح شما طی جلسه‌ی مشاوره در مورد نتایجی که می‌توانید از انجام جراحی انتظار داشته باشید، به شما توضیح می‌دهد و همچنین قبل از اقدام به جراحی، در مورد خطرات احتمالی جراحی و روش‌های جایگزین آن به شما اطلاع می‌دهد.

مدت زمان ریکاوری بعد از کاشت پروتز گونه در کلینیک سیب سرخ


نتایج اولیه این عمل جراحی بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده هستند، البته طی دو هفته‌ی اول، تورم صورت باعث می‌شود که گونه‌های شما بیش از حد بزرگ به نظر بیایند. قسمت اعظم تورم و کبودی صورت طی دو هفته پس از جراحی برطرف می‌شود و اغلب بیماران بعد از یک هفته می‌توانند به کار خود بازگردند. در موارد خاصی ممکن است تورم صورت تا ۶ هفته ادامه پیدا کند و در این صورت، پزشک شما برای تسریع روند برطرف شدن تورم، ممکن است داروهایی را تجویز کند. ممکن است طی چند هفته‌ی اول بعد از جراحی پروتز گونه، حرکت لب بالایی با اختلال مواجه شود، ولی این مشکل بعد از مدتی به خودی خود برطرف می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود که تا چند روز بعد از جراحی غذاهای نرم و میکس شده بخورند و تا سه هفته بعد از جراحی نیز از انجام ورزش و فعالیت بدنی پرفشار خودداری کنند. اغلب بیماران بعد از جراحی دردی ندارند و یا میزان درد آن‌ها خفیف است و می‌توان آن رابه راحتی با مصرف مسکن‌های خوراکی کنترل کرد.

کاشت پروتز گونه موجب بهبود ظاهر شما می‌شود. بسته به خواسته و هدف اولیه‌ی شما از انجام این عمل، ممکن است این جراحی به منظور ایجاد توازن بیشتر در چهره یا به منظور جوانسازی چهره‌ی شما انجام شود.
بیماران مسن‌تری که برای داشتن ظاهری زیباتر مایل به انجام جراحی‌های زیبایی صورت هستند، می‌توانند با کاشت پروتز گونه، فرم چهره‌ی خود را جوان‌تر کنند. بیماران جوان‌تر که احساس می‌کنند گونه‌های آن‌ها تخت است و برجستگی لازم را ندارد می‌توانند با انجام این جراحی به نتایج دلخواه خود برسند و گونه‌های خود را برجسته کند. کاشت پروتز گونه می‌تواند موجب بهبود تناسب چهره‌ی شما شود و نهایتا، داشتن ظاهری بهتر نیز موجب بالارفتن اعتماد به نفس شما می‌شود.

بهترین کاندید‌های این عمل


به طور کلی، بهترین کاندید‌های جراحی پروتز گونه افرادی هستند که :

  • از سلامت جسمانی برخوردارند.
  • به لحاظ روحی ثبات دارند.
  • خواستار برجسته کردن ناحیه‌ی فوقانی صورت و گونه‌های خود هستند.
  • به طور کامل از روند ریکاوری و بهبودی پس از عمل آگاهی دارند.
  • نسبت به محدودیت‌های این جراحی آگاهی کامل دارند.
  • به مواد به کار رفته در پروتز‌ها آلرژی ندارند.
  • نسبت به نتایج عمل انتظارات واقع بینانه‌ای دارند.

موارد بالا تنها قسمتی از معیار‌هایی است که جراح شما بررسی می‌کند، تا بتواند تعیین کند که این عمل برای شما مناسب هست یا خیر. حتما با پزشک/جراح خود مشورت کنید و از او بخواهید که تعیین کند که شما کاندید ایده‌آلی برای جراحی کاشت پروتز گونه هستید یا خیر.

آیا جای زخم جراحی به جا می‌ماند؟


این موضوع بستگی به تصمیم جراح و محل ایجاد برش دارد. این امکان وجود دارد که پروتزهای گونه بدون به جا ماندن هیچ جای زخمی ‌در صورت قرار داده شوند. از پزشک خود در مورد ایجاد برش‌های داخل دهانی سوال کنید و مطمئن شوید که او با این روش آشنایی دارد و نظر او را در این مورد بخواهید.

همچنین از جراح خود در مورد روش ایجاد برش در داخل پلک پایینی نیز سوال کنید. در این روش نیز هیچ جای زخمی روی صورت باقی نمی‌ماند و خطر بروز عفونت بسیار پایین است. البته این روش با خطر بروز اکتروپیون همراه است. اکتروپیون به وضعیتی گفته می‌شود که در آن پلک بیمار به سمت بیرون چرخیده است. در صورتی که بر اثر عوارض جراحی، بیمار دچار اکتروپیون شود، برای اصلاح این مشکل نیاز به انجام جراحی دیگری می‌باشد که البته این جراحی نیز به نوبه‌ی خود با خطرات و عوارض احتمالی دیگری همراه است.

هایفوتراپی درمانی غیرجراحی و غیرتهاجمی است که در آن از انرژی اولتراسوند متمرکز ساطع از دستگاهی استفاده می‌شود که بافت عمقی را در نهایت دقت و به صورت خاص گرم می‌کند، بدون این که به سطح پوست آسیب بزند. هایفو کشیدگی گونه اثر لیفت پوست و بهبود رنگ و حجم پوست را نیز به مرور به دست می‌دهد.

آیا کاشت پروتز گونه موجب تورم زیادی می‌شود؟


 به خاطر آسیبی که به بافت صورت وارد می‌شود، بعد از جراحی مقادیر قابل توجهی تورم وجود خواهد داشت، خصوصا اگر برای اتصال پروتز به استخوان گونه از پیچ استفاده شود. آسیب به بافت استخوانی معمولا نسبت به آسیب به بافت‌های نرم، درد بیشتری خواهد داشت، پس در هنگام انتخاب روش جراحی و نوع پروتز، این موضوع را در نظر بگیرید. البته این درد در حدی نیست که شما را از انجام جراحی منصرف کند.

به خاطر داشته باشید که بعد از انجام این جراحی تا مدتی ورم زیاد خواهید داشت و چند ماهی طول می‌کشد که نتایج نهایی عمل و فرم تراشیده و زیبای گونه‌ها آشکار شوند. بنابراین سعی کنید قبل از انجام این جراحی به خوبی در مورد شرایط بعد از عمل آگاهی پیدا کنید چرا که تاکنون بسیاری از بیماران به خاطر عدم توانایی تحمل تورم بعد از عمل، برای برداشتن پروتزگونه، عمل جراحی مجدد را انجام داده‌اند. در صورتی که قصد کاشت پروتز گونه را دارید باید برای تورم بعد از عمل آمادگی داشته باشید. نتایج نهایی این عمل در اکثر بیماران در حدود ۷ ماه پس از جراحی مشخص خواهد شد.

خطرات جراحی پروتز گونه چیست؟


خطرات و عوارض پروتز گونه عبارتند از: عفونت، هماتوم (تشکیل لخته خون)، سروما، بی‌حسی بر اثر آسیب به عصب‌ها و‌هایپرپیگمنتاسیون (تغییر رنگ دائمی پوست) بر اثر کبودی.  همچنین احتمال جابه‌جایی پروتز در بافت وجود دارند که در این صورت لازم است برای اصلاح این حالت عمل جراحی دیگری انجام شود. این احتمال وجود دارد که شما از نتایج حاصل از کاشت پروتز ناراضی باشید و بنابراین برای تغییر شکل پروتز یا خارج کردن آن نیاز به جراحی مجدد باشد. احتمال آن نیز وجود دارد بهبودی بافت‌ها پس از جراحی در دو طرف صورت به یک شکل نباشد و در نتیجه عدم تقارن در صورت ایجاد شود.

پروتزهای گونه کاشته شده در در کلینیک سیب سرخ چقدر ماندگاری دارند؟


پروتز‌های گونه‌ی استاندارد به این منظور طراحی شده‌اند که تا پایان عمرِ شخص دوام داشته باشند. خصوصا در صورتی که پروتز از مواد سخت‌تر ساخته شده باشد و در جای خود روی گونه پیچ شود، احتمال جابه‌جا شدن آن بسیار پایین است. وارد کردن جسم فلزی به داخل استخوان در هر صورت با خطر عفونت و تخریب استخوان همراه است. البته اکثر پیچ‌های مخصوص استخوان از جنس تیتانیوم هستند و بعد از وارد شدن پیچ در استخوان، رسوبات کلسیم در اطراف آن تشکیل می‌شود و در این حالت خطر بروز عفونت یا تخریب استخوان تقریبا وجود ندارد، اما همانطور که می‌دانید شرایط بدنی هر بیمار متفاوت است.

میانگین هزینه‌ی جراحی کاشت پروتز گونه چقدر است؟


یکی از مسائلی که مراجعه‌کنندگان به کلینیک سیب سرخ، در هنگام تصمیم‌گیری برای انجام جراحی پروتز گونه، مد نظر قرار می‌دهند ، هزینه کاشت گونه است. هزینه‌ی کاشت پروتز گونه بین جراحان مختلف و همچنین در مناطق مختلف متفاوت است. در صورتی که عمل کاشت گونه همزمان با یکی دیگر از جراحی‌های زیبایی صورت انجام شود، هزینه‌ی آن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. برای رفاه بیماران روش‌های مختلفی برای پرداخت هزینه‌ی عمل زیبایی وجود دارد تا انجام این عمل‌ها برای تمامی مراجعه‌کنندگان با هر بودجه‌ای که در دست دارند، ممکن باشد.