مزوتراپی و موارد استفاده آن چیست؟

shutterstock_218870806IPL-Skin-Rejuvenation

مزوتراپی یک روش درمانی است که در آن مواد مغذی فعال مانند ویتانین‌ها، رتینول، کلاژن، مواد معدنی، آنزیم‌های کمکی و هیالورونیک اسید به صورت تزریقات زیرجلدی میکرو وارد بدن بیمار می‌شود. در کلینیک تخصصی زیبایی سیب ‌سرخ ما برای هر یک از بیماران و با توجه به شرایط بیمار، یک ترکیب سفارشی و مخصوص از عناصر مورد نیاز را توسط سوزن‌های بسیار باریک و دستگاه مخصوصی به نام مزوگان، در زیر پوست تزریق می‌کنیم.

در واقع مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی کم‌تهاجمی است که به طور گسترده برای درمان بسیاری از آسیب‌دیدگی‌ها، مشکلات و بیماری‌های پوستی و همچنین برای زیباسازی و جوانسازی پوست استفاده می‌شود. در این روش یک ترکیب دارویی که دقیقا مخصوص شرایط و وضعیت بیمار می‌باشد، مستقیما در لایه‌ی مزودرم پوست (لایه میانی) به صورت میکرو، تزریق می‌شود . به طور کلی در علم پزشکی به هر تزریقی که در بافت یا چربی‌های موجود در لایه‌ی مزودرم پوست انجام شود، مزوتراپی  پوست گفته می‌شود. با استفاده از کاربرد مزوتراپی پوست، عناصر فعالی که برای پوست فوق‌العاده مفید و حیاتی هستند، مستقیما در نواحی که به وجود آن‌ها نیاز است، تزریق می‌شوند. با روش مشابهی، عناصر فعالی که می‌توانند سلول‌های چربی را بشکنند و سلولیت را از بین ببرند، به وسیله‌ی روش مزوتراپی ، مستقیما در لایه‌های چربی مورد نظر تزریق می‌شود.

چه نواحی از بدن به طور معمول با مزوتراپی درمان می‌شوند؟


در کلینیک تخصصی زیبایی سیب‌سرخ از مزوتراپی در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • انجام مزوتراپی برای تاثیرات ضدپیری آن بر پوست
 • انجام مزوتراپی برای جوان‌سازی و هیدراته کردن پوست
 • انجام مزوتراپی برای رفع لک‌های پوستی (خصوصا لک‌هایی که بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد شده‌اند) و همچنین روشن کردن پوست
 • انجام مزوتراپی برای رفع غبغب و چاقی صورت

از مزوتراپی می‌توان برای رفع چربی‌های اضافه در صورت و فرم‌دهی به صورت استفاده کرد از جمله:

 • رفع غبغب
 • رفع بزرگی یا افتادگی گونه‌ها
 • رفع پف زیر چشم
 • رفع چاقی صورت
 • جوانسازی صورت

ترکیبات مخصوص برای بازسازی و جوان‌سازی پوست شامل مزوتراپی با ترکیبات قوی عناصر فعال است که نتایج چشمگیری دارد از جمله:

 • رفع پیری پوست
 • بالا کشیدن و لیفت پوست
 • آبرسانی و هیدراته کردن پوست
 • رفع لکه‌های ناشی از تغییرات هورمونی
 • جوانسازی پوست‌های حساس

چگونگی انجام مزوتراپی در کلینیک سیب سرخ


روش انجام مزوتراپی بسته به نوع تکنولوژی و دستگاه مورد استفاده، متفاوت است. اولین روش برای انجام مزوتراپی مو انجام تزریق به روش استاندارد است. در این روش، پزشک متخصص، با استفاده از سوزن‌های بسیار باریک و کوچک، ترکیبی از مواد مورد نظر را در لایه‌ی مزودرم تزریق می‌کند. محل انجام تزریق بستگی به این موضوع دارد که مزوتراپی به چه منظور انجام می‌شود. سر سوزن تا حد بسیار کمی در پوست فرو برده می‌شود. تعداد تزریق‌های انجام شده و همچنین ترکیب مواد مورد استفاده در هر یک از بیماران، با توجه به شرایط خاص هر بیمار، متفاوت است. به طور معمول تزریق به این صورت انجام می‌شود که فاصله‌ی بین محل‌های تزریق روی پوست در حدود یک اینچ می‌باشد.

گاهی اوقات برای تزریق از تکنیکی استفاده می‌شود که در آن چند سوزن به طور همزمان در پوست تزریق می‌شود (با استفاده از وسیله یا دستگاه مخصوص). این کار ممکن است با استفاده از وسیله مخصوص و به طور دستی و یا با استفاده از دستگاه مخصوص گان‌شات انجام شود.

به طور کلی تزریق‌های مزوتراپی و همچنین مزوتراپی پوست صورت می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. گاهی اوقات لازم است که بیش از ۱۰۰ تزریق انجام شود تا بتوان به نحو موثری ناحیه مورد نظر را درمان کرد. تمامی این موارد در مجموع می‌تواند باعث عصبی‌شدن و کلافگی بیمار شود و ممکن است به همین منظور نیاز باشد که از کرم بی‌حس‌کننده استفاده شود تا از ناراحتی بیمار کاسته شود.

تکنیک دیگری که برای مزوتراپی پوست به کار گرفته می‌شود، تکنیک بدون سوزن است. به این تکنیک Ultrapeel Transderm Into System یا انتقال پوستی اولترا نیز گفته می‌شود. در این روش که به تایید سازمان FDA رسیده است، بدون استفاده از هیچ تزریقی، مواد مورد نظر به لایه‌ی مزودرم پوست منتقل می‌شوند. در این روش، دستگاه مورد نظر، سطح پوست را به طور بسیار ملایم لایه‌برداری می‌کند و سپس از طریق منافذ پوستی و با استفاده از پالس‌های الکتریکی بسیار کوچک، مواد مورد نظر را به لایه مزودرم منتقل می‌کند. معمولا انجام روش مزودرم زمان زیاد طول نمی‌کشد و دوره‌ی ریکاوری بعد از انجام این روش نیز بسیار کوتاه‌تر است و به حداقل زمان ممکن می‌رسد.

در صورتی که پوست شما حساس باشد، ممکن است در ابتدای جلسه‌ی درمانی تا حد بسیار کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید، اما پوست شما کم‌کم به این وضعیت عادت می‌کند و دیگر احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت.

مزایای مزوتراپی نسبت به تکنیک‌های جراحی مانند لیپوساکشن چیست؟


انجام لیپوساکشن نمی‌تواند سلولیت را درمان کند. در واقع، انجام لیپوساکشن اغلب باعث می‌شود که ظاهر سلولیت نمایان‌تر شود. از طرفی مزوتراپی می‌تواند مستقیما سلولیت را درمان کند و با کاهش حجم چربی در نواحی مشخص، موجب صافی و هموار شدن پوست شما شود. به کمک مزوتراپی، رسوبات چربی از بدن دفع می‌شوند و بعد از انجام درمان در نواحی دیگر بدن چربی‌ها مجددا رسوب نمی‌کند، اتفاقی که معمولا بعد از انجام مزوتراپی می‌افتد. از مزایای دیگر مزوتراپی این است که نیازی به بیهوشی موضعی و ماندن در بیمارستان (یا کلینیک) بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی ندارد.

چه زمانی باید درمان با مزوتراپی را آغاز کرد؟


پیر شدن پوست یک روند طبیعی و مداوم است که معمولا در اواسط دهه‌ی بیست‌سالگی شروع می‌شود. با شروع روند پیری پوست، میزان تولید کلاژن در پوست کاهش پیدا می‌کند و الاستین موجود در پوست نیز (که موجب می‌شود که پوست شما بعد از هربار حرکت کردن، به حالت اولیه باز گردد) خاصیت ارتجاعی خود را رفته‌رفته از دست می‌دهد. همچنین روند ریزش سلول‌های مرده‌ی پوست و تولید سلول‌های جدید نیز کند‌تر می‌شود. تمامی این تغییرات در اواسط بیست تا سی‌سالگی شروع می‌شوند اما تا چند دهه قابل رویت نخواهند بود.

آیا می‌توان مزوتراپی را با روش‌های درمانی دیگر ترکیب کرد؟


در روش ویژه‌ی این کلینیک برای جوانسازی سه‌بعدی پوست، روش‌های مزوتراپی، لیزر و آی‌پی‌ال به نحوی ایمن و موثری با یکدیگر ترکیب شده و انجام می‌شوند.

وضعیت شما و نتایج به دست آمده بعد از جلسه درمانی


در صورتی که مزوتراپی برای جوانسازی پوست انجام می‌شود، بعد از آن هیچ نیازی به ماندن در کلینیک نیست. ممکن است، یک تا دو روز بعد از مزوتراپی در پوست خود احساس کشش داشته باشید و فکر کنید پوستتان خشک شده است. بعد از انجام مزوتراپی به هیچ عنوان لازم نیست فعالیت‌های روزانه خود را متوقف یا از آن کم کنید.

در صورتی که مزوتراپی برای رفع غبغب انجام شده باشد، بعد از اتمام جلسه درمانی، ناحیه تحت درمان کمی قرمز و متورم خواهد بود که این حالت بین یک تا سه روز ادامه خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است ناحیه مورد نظر کمی کبود شود و نسبت به لمس کردن حساس باشد. البته از آن جایی که بعد از مزوتراپی برای رفع چربی‌های موضعی، درمان با امواج رادیوفرکوئنسی نیز انجام می‌شود، میزان بروز علائمی مانند تورم و کبودی بسیار کم و خفیف خواهد بود و ظرف مدت زمان کمی بر طرف خواهد شد. ما از این روش درمانی، نتایج چشمگیری را در بلند مدت مشاهده کرده‌ایم.
در مورد رفع غبغب با مزوتراپی، برای رسیدن به بهترین نتایج، لازم است بین ۴ تا ۸ جلسه درمان با مزوتراپی با فواصل دو هفته‌ای انجام شود.

آیا مزوتراپی برای همه‌ی انوع پوست‌ها مناسب است؟


مزوتراپی به نحو ایمنی می‌تواند برای تمامی انواع پوست‌ها موثر باشد و بدون ایجاد درد و نیاز به گذراندن دوره ریکاوری، نتایج چشمگیری را به دنبال داشته باشد. در این روش می‌توان تمام ناحیه‌ی مورد نظر را با ۴ تا ۶ جلسه مراجعه (با فواصل یک هفته ای) درمان کرد.

آیا نتایج این روش ماندگاری دارند؟


نتایج این روش ماندگاری بالایی دارند، خصوصا اگر بیمار بعد از مزوتراپی تغذیه مناسبی داشته باشد و ورزش کند. البته در هر حال ما نمی‌توانیم روند طبیعی بالا رفتن سن در بدن، که موجب تغییر ظاهر شما می‌شود، را متوقف کنیم. به همین خاطر است که توصیه می‌شود برای ماندگاری نتایج به صورت دوره‌ای این درمان را تکرار کنید.

آیا این روش دردناک است؟


ممکن است در هنگام انجام تزریق در پوست خود کمی احساس فشار و سوزش کنید. در هر حال ما قبل از انجام مزوتراپی روی پوست شما کرم بی‌حس‌کننده خواهیم زد که باعث می‌شود انجام مزوتراپی بدون درد باشد.

هزینه انجام مزوتراپی چقدر است؟


هزینه‌ی انجام مزوتراپی در بین پزشکان مختلف و در مناطق مختلف، فرق می‌کند. علاوه بر این هزینه‌ی نهایی مزوتراپی بستگی به شرایط بیمار و نوع درمان انجام شده برای آن و همچنین تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای رسیدن به نتایج مطلوب، دارد. قبل از شروع اولین جلسه‌ی درمانی، در مورد برنامه‌ی درمانی شما و هزینه‌های آن به شما اطلاع داده خواهد شد.