عمل جراحی پروتز چانه: مزایا و هزینه

328993-131119194U987

آیا شما هم دوست دارید چانه زیباتر و شکیل‌تری داشته باشید؟ در کلینیک تخصصی زیبایی سیب سرخ، روش‌های مختلفی برای زیباسازی چانه ارائه می‌شود. این کلینیک هم روش‌های غیر جراحی برای زیباسازی چانه و هم عمل جراحی بزرگ کردن چانه با استفاده از ایمپلنت را ارائه می‌نماید. متخصصان ما در کلینیک سیب سرخ از ملاقات شما خشنود خواهند شد و آماده‌اند به شما در مورد مناسب بودن عمل زیبایی چانه برای شما، کمک کنند.

صورت شما اولین جایی است که وقتی مردم شما را ملاقات می‌کنند آن را می‌بینند و بنابراین اگر شما احساس ناخوشایندی در مورد هر یک از اجزای صورت خود داشته باشید، به سادگی موجب تضعیف اعتماد به نفس شما خواهد شد. اگر شما هم در مورد اندازه یا شکل چانه خود چنین احساسی دارید، پس بدانید که برای حل این مشکل تنها نیستید و تقبل هزینه پروتز چانه و جراحی ایمپلنت چانه که ما انجام می‌دهیم، می‌تواند راه‌حل مشکل شما باشد.

ایمپلنت و پروتز چانه اغلب به منظور اصلاح شکل و حجم چانه‌های عقب رفته و یا برای تغییر شکل کلی صورت و متعادل و متناسب کردن اجزای آن استفاده می‌شود. عمل پروتز چانه می‌تواند همراه با جراحی زیبایی صورت و جراحی بینی و یا هر نوع عمل جراحی دیگری که مربوط به اجزای صورت باشد، انجام گیرد تا شکل کلی صورت شما را زیباتر و متعادل‌تر سازد و موجب شود که شما از چهره خود کاملاً احساس رضایت داشته باشید.

جراحی بزرگ کردن چانه در کلینیک سیب سرخ


عمل جراحی زیباسازی چانه یا بزرگ کردن چانه که در اصطلاح پزشکی با نام منتوپلاستی شناخته می‌شود، عملی است که طی آن شکل چانه با افزودن ایمپلنت بزرگ‌تر می‌شود و یا با کاهش حجم استخوان چانه، کوچک‌تر می‌شود. از آنجا که اندازه و شکل چانه شما تأثیر زیادی در تناسب اجزای چهره شما دارد، بنابراین عمل زیباسازی چانه هم اغلب همراه با عمل‌های زیبایی دیگری از قبیل جراحی بینی انجام می‌شود.

آماده شدن برای عمل

اگر شما مبتلا به بیماری‌های خاصی از قبیل فشار خون بالا هستید، لازم است که بیماری شما حتماً قبل از انجام این عمل، کنترل شود. حداقل از دو هفته قبل از انجام عمل باید مصرف داروهای رقیق کننده خون و مکمل‌های گیاهی را متوقف کنید. پس از آنکه نوبت عمل جراحی شما در کلینیک سیب سرخ تعیین شد، یک قرار ملاقات برای انجام آزمایش‌های قبل از پذیرش نهایی و یک معاینه فیزیکی بر روی شما تعیین می‌شود. عمل جراحی پروتز چانه باید ظرف دو هفته بعد از آنکه نتایج این آزمایش‌ها مشخص شد، انجام شود. تا قبل از انجام عمل، دستورات خاصی در مورد نوع غذا و نوشیدنی‌های مصرفی، استفاده از داروها و ویتامین‌های خاص و سیگار کشیدن به شما داده خواهد شد. از دو تا سه ماه قبل از انجام عمل باید سیگار کشیدن را هم متوقف کنید، زیرا باعث کاهش خونرسانی به بافت‌های بدن می‌شود. در واقع بعضی از جراحان زیبایی به خاطر همین تأثیر منفی سیگار، حاضر به انجام عمل‌های انتخابی بر روی افراد سیگاری نیستند. قبل از انجام عمل پروتز چانه باید تدارک لازم برای داشتن یک نفر همراه را هم ببینید که بتواند بعد از انجام عمل، شما را از کلینیک به خانه ببرد و در صورت نیاز تا چند روز به انجام مراقبت‌های لازم در خانه به شما کمک کند.

مروری بر روش انجام عمل

اين عمل در مدت زمان حدود ۱ تا ۳ ساعت (بسته به ميزان تغيير مورد انتظار) و به صورت سرپايي در بخش جراحي کلينيک سيب سرخ انجام مي‌شود. عمل زيبايي چانه در شرايط بيهوشي عمومي و يا با استفاده از بي‌حسي موضعي و داروهاي بي‌حس کننده انجام مي‌شود. يک بريدگي کوچک در قسمت خط انحناي طبيعي در زير چانه و يا در داخل دهان در محل اتصال لب پاييني و لثه‌هاي فک پايين ايجاد مي‌گردد. اگر هدف از اين عمل، برداشتن "چانه دوم" (غبغب) باشد، يک بريدگي در زير چانه براي انجام ليپوساکشن ايجاد مي‌شود. سپس جراح، بافت مورد نظر را به گونه‌اي بخيه مي‌زند که يک فضاي کيسه‌مانند کوچک براي جايگذاري ايمپلنت يا خمير مصنوعي ايجاد شود و پس از جايگذاري، آن را در جاي خود به نحو مناسبي شکل مي‌دهد. اگر هدف از اين عمل، کاهش اندازه چانه باشد، جراح استخوان چانه را تراشيده و آن را به شکل جديد خود درمي‌آورد. در پايان، همه بريدگي‌ها با استفاده از بخيه‌هاي بسيار ريز بسته مي‌شوند. معمولاً براي اين عمل نيازي به استفاده از پيچ و پلاک در استخوان چانه نمي‌باشد.

دوره ريکاوري و بهبودي بعد از عمل

بعد از پايان جراحي معمولاً بيمار به طور موقتي دچار خون‌مردگي و تورم کمي در ناحيه مورد نظر خواهد شد و احساس مي‌کند که پوست و بافت نرم اطراف چانه کمي سفت و کشيده شده است. همچنين درد نسبتاً خفيفي در اطراف چانه احساس مي‌شود که با استفاده از داروهاي مسکن تجويز شده، مي‌توان آن را کنترل کرد. يک پوشش محافظت‌کننده هم به مدت ۲ تا ۳ روز بر روي چانه قرار داده مي‌شود. به منظور خودداري از جويدن غذا و فشار وارد کردن بر چانه، توصيه مي‌شود که بيمار تا چند روز اول بعد از عمل فقط غذاهاي نرم و آبکي مصرف کند. بخيه‌ها هم حدود يک هفته بعد از عمل کشيده مي‌شود (البته اگر بخيه‌هاي جذب شونده استفاده شود، نيازي به کشيدن ندارد). معمولاً بيمار مي‌تواند حدود ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل جراحي، به محل کار خود بازگردد و فعاليت‌هاي عادي خود را از سر بگيرد، اما بايد تا ۶ هفته بعد از عمل، از تکان دادن شديد و وارد کردن فشار و ضربه بر روي چانه خودداري کند. ورم چانه هم تا شش هفته بعد از عمل تا حد زيادي برطرف شده و نتايج نهايي عمل زيباسازي، نمايان خواهد شد. اگر بريدگي در داخل دهان ايجاد شده باشد، هيچ جاي زخمي بر روي چانه قابل مشاهده نخواهد بود. براي بريدگي‌هايي که در زير چانه ايجاد شده باشد، زخم کوچک ناشي از آن در انحناي طبيعي چانه مخفي خواهد شد و با گذشت زمان باز هم بيشتر محو مي‌شود.

فوايد عمل زيباسازي چانه


  • باعث بهبود وضعيت ظاهري چانه مي‌شود.
  • چانه با اندازه خيلي بزرگ را اصلاح و کوچک مي‌کند.
  • چانه‌هاي عقب‌کشيده يا "ضعيف" را بزرگتر مي‌سازد.

کانديداي مناسب براي عمل زيباسازي چانه


معمولاً مردان و زناني که شرايط زير را داشته باشند، به عنوان کانديداي خوبي براي عمل زيباسازي چانه شناخته مي‌شوند:

  • اندازه چانه آن‌ها نسبت به ساير اجزاي صورتشان خيلي کوچک است.
  • قصد دارند عمل جراحي زيبايي بيني انجام دهند و لازم است اندازه چانه آنها هم اصلاح شود تا متناسب با شکل جديد اجزاي صورتشان باشد.
  • چانه‌هاي برجسته‌ و درشتي دارند که اندازه آن نسبت به ساير اجزاي صورتشان، خيلي بزرگ است.
  • به عنوان بخشي از عمل ترميم و بازسازي چهره خود، نياز به زيباسازي چانه هم دارند.
  • از نظر سلامت عمومي در وضعيت خوبي هستند و هيچ گونه بيماري که باعث منع انجام اين عمل شود، ندارند.
  • انتظارات واقع‌بينانه‌اي در مورد نتايج اين عمل زيبايي دارند.

سوالات رایج


بخيه‌ها در چه زماني کشيده مي‌شود و آيا کشيدن آن درد دارد؟

بخيه‌ها معمولاً در روز سوم يا پنجم بعد از عمل پروتز چانه کشيده مي‌شود. به طور کلي کشيدن بخيه‌ها درد زيادي به همراه ندارد، ولي ممکن است در صورتي که صورت شما هنوز ورم داشته باشد، هنگامي که جراح، ناحيه اطراف ايمپلنت را لمس مي‌کند کمي درد احساس کنيد.

آيا جاي زخم روي چانه باقي مي‌ماند؟ اگر مي‌ماند در کدام قسمت واقع شده است؟

باقي ماندن جاي زخم، بستگي به آن دارد که شما و جراحتان چه روشي را براي ايجاد بريدگي در قسمت چانه انتخاب کرده باشيد. جايگذاري ایمپلنت چانه بدون آنکه جاي زخم قابل مشاهده‌اي باقي بماند، کاملاً امکانپذير است. با پزشک خود در مورد بريدگي‌هاي داخل دهاني و صلاحديد او در مورد استفاده از اين روش، مشورت کنيد.

آيا جايگذاري ايمپلنت، باعث ورم شديد در ناحيه چانه خواهد شد؟

معمولاً  از عوارض پروتز چانه آسيب زيادي است که در زمان عمل جراحي ايمپلنت به بافت‌هاي اطراف چانه وارد مي‌شود، باعث ورم قابل توجهي در اين قسمت‌ها خواهد شد. اگر از پيچ و پلاک براي متصل کردن ايمپلنت به استخوان چانه استفاده شود، ممکن است خود استخوان هم آسيب ببيند و باعث ايجاد درد شود. بنابراين لازم است در هنگام انتخاب روش جراحي، همه اين نکات را در نظر بگيريد. در واقع بايد با آگاهي کامل نسبت به انجام اين عمل اقدام کنيد، زيرا بسياري از عمل‌هايي که به منظور برداشتن ايمپلنت‌ها انجام مي‌شود، به خاطر افرادي است که قادر به تحمل ورم و درد ناشي از ايمپلنت نيستند و از همان ابتدا، ايمپلنت چانه برايشان خيلي سخت و طاقت‌فرسا مي‌شود.

زمان استراحت بعد از عمل چقدر است؟ تا چه زماني بايد از محل کار مرخصي بگيرم؟

معمولاً انتظار مي‌رود که بيمار بتواند در حدود يک تا دو هفته بعد از عمل جراحي، فعاليت‌هاي روزانه و عادي خود را از سر بگيرد، اما تا سه هفته بعد از جراحي بايد از ورزش کردن و تحرک شديد خودداري کند. اغلب بيماران، يک هفته بعد از عمل به محل کار خود بازمي‌گردند.

چه زماني مي‌توانم نتايج نهايي اين عمل جراحي را ببينم؟

نتايج اين عمل بلافاصله بعد از اتمام آن، قابل مشاهده خواهد بود. البته ممکن است در نگاه اول احساس کنيد که ايمپلنت استفاده شده براي شما خيلي بزرگ است. اما بايد به ذهن خود فرصت بدهيد تا بتوانيد تفاوت بين ورم ناشي از عمل و بزرگ شدن واقعي چانه را تشخيص دهد. وقتي که ورم صورت برطرف شود، اغلب بيماران از اندازه و شکل چانه خود کاملاً احساس رضايت مي‌کنند. به طور کلي، مردان بيشتر فکر مي‌کنند که بعد از عمل برجسته کردن چانه ، اندازه چانه آنها خيلي کوچک است، در حالي که زنان بيشتر معتقدند که چانه آنها بعد از عمل جراحي، بيش از حد بزرگ و برجسته شده است.

هزينه عمل زيباسازي چانه چقدر است؟

 قیمت پروتز چانه به روشي که براي جراحي انتخاب مي کنيد و یا بوتاکس چانه و نيز به پزشک جراحي که اين عمل را انجام مي‌دهد، بستگي دارد. هزینه پروتز چانه شامل هزينه مشاوره قبل از عمل و هزينه خود عمل جراحي مي‌شود.