از بین بردن سلولیت پا (رفع تجمع چربی و فرورفتگی پوست ران)

سلولیت عارضه پوستی شایعی است که بیش از ۹۰% از زنان بعد از سن بلوغ به آن دچار می‌شوند و باعث دغدغه و حتی نگرانی شدید بسیاری از زنان می‌شود. در این عارضه سطح و بافت پوست دچار فرورفتگی می‌شود. اغلب به ناهمواری‌ها و برآمدگی‌های ناشی از این عارضه اثر «پنیر کاتیج»، «تُشَکی»، یا «پوست پرتقالی» گفته می‌شود. سلولیت بیشتر در ران‌ها، باسن، شکم و بازوها ایجاد می‌شود و همچنین هر زنی ممکن است به آن دچار شود.

کلینیک تخصصی زیبایی سیب سرخ به زنانی که مشکل سلولیت دارند خدمات درمانی ارائه می‌دهد. کلینیک ما به‌روزترین درمان برای سلولیت را ارائه می‌دهد. ما از گزینه‌های درمانی پیشرفته‌ای مانند لیزر درمانی، درمان با فرکانس‌های رادیویی و نور درمانی به همراه داروهای موضعی استفاده می‌کنیم.

cellulite

علل سلولیت


حالا چرا زنانی که بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند بیش از سایرین به سلولیت دچار می‌شوند؟ در حال حاضر عقیده بر این است که سلولیت چهار علت اصلی دارد و درمان باید با هدف رفع یا کنترل هر یک از این علل انجام شود:

نازک‌تر بودن پوست زنان

معمولاً پوست زنان از مردان نازک‌تر است و این باعث می‌شود توده‌های چربی زیر پوست آن‌ها از روی پوست نمایان شده و در نهایت سلولیت ظاهر شود.

برآمدگی توده‌های چربی زیر پوست

دلیل دیگر بروز سلولیت در زنان، برآمدگی توده‌های چربی زیر پوست است. در زنان بالغ، عادات ماهانه با افزایش استروژن و پروژسترون همراه است، البته مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری یا حاملگی نیز باعث افزایش استروژن می‌شوند.

تیغه‌های فیبروز

تیغه‌های فیبروز، که پوست را به بافت‌های زیر آن متصل می‌کنند، از طریق ایجاد اثر «تشکی» باعث ظهور سلولیت می‌شوند. معمولاً تعداد تیغه‌های فیبروز عمودی در زنان بیشتر است؛ این تیغه‌ها که عمود بر پوست قرار دارند، در نقاط اتصالشان با پوست آن را با قدرت به پایین می‌کشند، که این باعث ایجاد فرورفتگی‌هایی در پوست می‌شود.

کاهش موضعی گردش خون و تخلیه سیستم لنفاوی

نظریه دیگری که در مورد علت بروز سلولیت وجود دارد آن است که در زیر پوستِ ناحیه‌هایی که در آن‌ها سلولیت ایجاد می‌شود مشکل کاهش گردش خون و تخلیه سیستم لنفاوی وجود دارد. این کاهش منجر به پایین آمدن سطح تبادل بین سلول‌های چربی و سیستم گردش خون می‌شود، که در نتیجه تراکم خون در بین سلول‌های چربی لایه‌های زیر پوست زیاد شده و توده‌های چربی بزرگتر می‌شوند و در نهایت سلولیت بدتر می‌شود.

گزینه‌های درمان سلولیت در کلینیک سیب سرخ


EPAT (درمان فعالسازی پالسی برون پیکری) سلوپالس برای سلولیت

یکی از جالبترین فن‌آوری‌های جدید در زمینه درمان و از بین بردن سلولیت EPAT است، که یک روش سرپایی غیرتهاجمی است که از امواج فشاری آکوستیک برای رفع سلولیت استفاده می‌کند. تحقیقات نشان داده که امواج فشاری EPAT باعث فعال شدن زود هنگام عوامل رشد در بافت‌ها می‌شوند، که این امر جریان خون و همچنین تکثیر سلولی و بازسازی بافت‌ها را بهبود می‌دهد. امواج فشاری بر تیغه‌های فیبروز که در بروز سلولیت نقش دارند نیز تأثیر می‌گذارند. به علاوه، تکنیک EPAT گردش خون و تخلیه سیستم لنفاوی را بهبود می‌دهد، باعث ایجاد مویرگ‌های جدید می‌شود که در نتیجه تبادل با بافت همبند و سلول‌های بهبود می‌یابد، با کمک به رشد فیبر‌ها کلاژن جدید باعث ضخیم‌تر شدن پوست می‌شود و همچنین خواص بیومکانیکی پوست را بهبود می‌دهد.

دستگاه رادیوفرکانسی (ترماژ)

اگرچه ترماژ برای درمان چروک‌ها و خطوط پوست تأیید شده است، اما انرژی فرکانس‌های رادیویی بر چربی و تیغه‌های بافت همبند نیز تأثیر می‌گذارد. انرژی حرارتی باعث انقباض بافت می‌شود و همچنین بدن را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند؛ رشد ‌کلاژن‌های جدید ظاهر پوست ناحیه دچار سلولیت را بهبود می‌دهد. درمان با فرکانس‌های رادیویی، خصوصاً برای بیمارانی توصیه می‌شود که پوست شُلی دارند؛ برای این افراد اغلب این درمان همراه با EPAT انجام می‌شود.

لیزر درمانی با سلولاز

در سیستم درمان لیزری سلولیت با سلولاز، با استفاده از لوله کوچکی که به زیر پوست وارد می‌شود بافت فیبروز و چربی‌هایی که باعث سلولیت‌ شده‌اند مورد حمله قرار می‌گیرند. لیزر باعث ضخیم شدن پوست شده و باندهای فیبروزی که پوست را پایین می‌کشند و باعث فرورفتگی سطح آن می‌شوند را قطع می‌کند. در عین حال، از بین بردن سلولیت با لیزر، مقدار توده‌های چربی که باعث برآمده شدن فاصله بین باندهای فیبروز می‌شوند را کاهش داده و تنها در حدود یک ساعت سطح پوست را صاف می‌کند. از آنجا که سلولاز ساختار بافت زیر پوست را تغییر می‌دهد، نتیجه درمان دائمی است.

نور درمانی و داروهای موضعی

تحقیقات نشان داده که استفاده از نور قرمز و مادون قرمز به همراه داروهای موضعی، باعث بهبود ظاهر سلولیت می‌شود. کلینیک سیب سرخ در حال انجام تحقیقاتی برای بهبود روش استفاده از نور درمانی به همراه داروهای موضعی فعال برای درمان سلولیت است. مشخص شده که ترکیبات فعالِ به خصوصی قادر به تحریک بافت پوست و تأثیر بر خواص بیومکانیکی پوست هستند.

ساب‌سیژن و فرم‌دهی به بدن با لیپوساکشن

اکثر درمان‌های غیرتهاجمی نمی‌توانند مشکل فرورفتگی عمیق پوست که توسط تیغه‌های فیبروز ضخیم ایجاد شده است را حل کنند. اما، می‌توان تحت بی‌حسی موضعی این تیغه‌های فیبروز ضخیم را طی یک عمل سرپایی ساب‌سیژن و با استفاده از یک وسیله برش مخصوص قطع کرد.

لیپوساکشن لزوماً نمی‌تواند ظاهر سلولیت را بهبود دهد و حتی گاهی اوقات اگر بیش از حد سطحی انجام شود باعث به جود آمدن ناهمواری‌های بیشتری در پوست می‌شود. کلینیک سیب سرخ با استفاده از لیپوساکشنِ بافت‌های عمقی، میزان برآمدگی‌های کاملاً نمایان و «ناشی از استعداد ژنتیکیِ» کنار ران‌ها را کاهش می‌دهد تا فرم کلی ران بهبود یافته و سلولیت ناحیه برآمده کاهش یابد، این درمان اغلب همراه با سایر مدالیته‌های درمانی سلولیت انجام می‌شود.

رژیم غذایی، ورزش و مکمل‌های رژیمی

کلینیک سیب سرخ معتقد است رژیم غذایی، ورزش و مکمل‌های رژیمی مناسب حالت پوست و بافت‌های زیر پوستی را بهبود می‌دهند، توده‌های چربی را کاهش داده و به بهبود جریان خون کمک می‌کنند. تمام این موارد نقش مثبتی در بهبود ظاهر سلولیت، و مهمتر از آن، سلامت و زیبایی خانم‌ها دارند.

مزایای درمان سلولیت


درمان کاهش سلولیت برای تمامی افراد، در هر سنی و با هر وضعیت بدنی، دارای مزایایی است. برخی از مزایای مهم این درمان عبارتند از:

  • کم تهاجمی بوده و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
  • با کمترین میزان ایجاد اسکار، کبودی و خونریزی همراه است.
  • نتیجه آن بادوام بوده و طی سه تا دوازده ماه بعد از درمان به تدریج بهبود یافته و تکمیل می‌شود.
  • درمان با سلولاز یک عمل سرپایی است که تنها ۴۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
  • این نوع درمان کاملاً بی‌خطر است. فن‌آوری ترماگاید (هدایت حرارت) احتمال داغ شدن و متعاقباً آسیب‌دیدگی پوست را کاهش می‌دهد.
  • درمان لیزری سلولیت به افزایش ضخامت و خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. این نوع درمان به بازسازی بافت‌های همبند و کلاژن، که به نوبه خود باعث صاف، درخشان و محکم و کشیده شدن پوست می‌شود، کمک می‌کند.
  • بهبود سریع است و بعد از درمان تنها به یک یا دو استراحت نیاز است.
  • هم نواحی بزرگ و هم نواحی کوچک را می‌توان به طور مؤثری درمان کرد.